Description
Winchester SXP Turkey Matte Black 12 Gauge 3-1/2in Pump Action Shotgun – 24in -A shotgun that points like a rifle. When you need to put a shot pattern the width of a softball into the head and neck of a big Tom, you need a shotgun that aims like a rifle. The SXP Turkey comes with adjustable fiber-optic rifle sights, and is drilled and tapped for optics. The SXP is designed with a chrome-plated bore and chamber, which makes for easy cleaning, long barrel life, and above all, resistance to the harsh elements. Synthetic Stock with Textured Gripping Surfaces Back Bored Technology Invector Plus Extra Full Turkey Choke Tube Hard Chrome Plated Chamber and Bore Alloy Receiver Truglo Fiber Optic Adjustable Sights Rotary Bolt Drop Out Trigger Group Crossbolt Safety Black Chrome Protection
Specifications
| Gauge | 12 Gauge |
| Chamber | 3-1/2in |
| Capacity | 4+1 |
| Barrel Length | 24in |
| Lop | 13.75in |
| Finish | Matte Black |
| Stock | Matte Black Composite |
| Choke | Invector-Plus Flush XF |
| Weight | 6.6 lbs |
| Action | Pump |
| Hand | Right |
| Overall Length | 45in |
| State Compliance |
California Compliant Washington Compliant Colorado Compliant New York Compliant |






LKCI Omega P12 12 Gauge Pump Shotgun 20" Barrel Black
Benelli M4 H2O Titanium Cerakote Pistol Grip Ghost-Ring Sight, Rd 12 Ga, 5 rd
Ruger 57 5.7x28mm, 4.9" Barrel, Fiber Optic Front, Black, 20rd Mag
Mossberg Patriot Predator 450 Bushmaster Bolt-Action Rifle with 20 inch Brown Cerakote Barrel
Smith & Wesson Model 638 38 Special J-Frame Revolver