Description
Winchester SX4 Hybrid Hunter FDE/Mossy Oak Bottomland 12ga 3-1/2in Semi Automatic Shotgun – 28in – The SX4 is built on the bulletproof Active Valve system that was the core foundation of the SX3. Building on that solid operating mechanism and improving the balance, controls, and internal operating components of the SX4 to make it a worthy successor to the SX3.
Specifications
| Gauge | 12 Gauge |
| Chamber | 3-1/2in |
| Capacity | 4+1 |
| Barrel Length | 28in |
| Lop | 14.25in |
| Finish | Flat Dark Earth Aluminum Alloy |
| Stock | Mossy Oak Bottomlands Synthetic |
| Choke | Invector-Plus Flush |
| Weight | 7.2 lbs |
| Action | Semi Automatic |
| Hand | Right |
| Overall Length | 49in |
| Sights | Fiber Optic Front |
| State Compliance |
California Compliant Washington Compliant Colorado Compliant New York Compliant |






Ammo Inc 40 S&W, 180gr, Total Metal Signature Line, 50rd Box Ammo Inc
Heritage Rough Rider 22LR Revolver with 6.5 inch Barrel and Civil War Grips
Mossberg Patriot Predator 450 Bushmaster Bolt-Action Rifle with 20-Inch Threaded Barrel
Ruger 10/22 22LR Rimfire Carbine with Viridian EON 3-9x40mm Scope