Description
Weatherby 18I Deluxe Blued 12ga 3in Semi Automatic Shotgun – 28in – The Weatherby 18i series of semi-automatic shotguns are built on the proven inertia system, that provides reliable cycling on an evenly-weighted gun. Boasting classic Weatherby appeal and deadly shoot-ability, the nickel metalwork and high-grade walnut features are an excellent combination that delivers in the field and on the range. Designed and built for shooters that require superior reliability with high volume shooting, the single piece receiver is precision machined from billet aluminum for strength and simplicity. Inertia Operated Action Includes 5 Choke Tubes LaserTech Engraving
Specifications
| Gauge | 12 Gauge |
| Chamber | 3in |
| Capacity | 2+1 |
| Barrel Length | 28in |
| Finish | Blued |
| Stock | Walnut |
| Choke | C,F,IC,IM,M |
| Weight | 7lbs |
| Action | Semi Automatic |
| Color | Silver Aluminum Alloy |
| Hand | Right |
| Overall Length | 49.25in |
| Sights | Fiber Optic Front |
| State Compliance |
California Compliant Washington Compliant Colorado Compliant New York Compliant |






Mossberg Patriot Predator 450 Bushmaster Bolt-Action Rifle with 20-Inch Threaded Barrel
Ruger Wrangler 22LR Black Cerakote Single-Action Revolver
Smith & Wesson M&P380 Shield EZ 380 ACP Pistol with No Thumb Safety