Description
Henry Single Shot Blued 410 3in Single Shot Shotgun – 26in – The .410 comes with a Full Choke with Invector style threads, giving it the most effective pattern for small game and trap. Whether you like the simple operation, the reliable action, the nostalgia factor of hunting with a one-shot shotgun, or the uncomplicated first-gun introduction for a new shotgunner, Henry Arms has built these for a wide audience. They’ll put on a show you’ll enjoy for years to come. Full Choke With Invector Style Threads Most Effective Pattern For Small Game And Trap Rebounding External Hammer Dual-Direction Pivoting Locking Lever Setup
Specifications
| Gauge | 410 Gauge |
| Chamber | 3in |
| Capacity | 1 |
| Barrel Length | 26in |
| Lop | 14in |
| Finish | Blue |
| Stock | American Walnut |
| Choke | Full Invector Style |
| Weight | 6.55lbs |
| Action | Single Shot |
| Hand | Right |
| Overall Length | 41.5in |
| State Compliance |
California Compliant Washington Compliant Colorado Compliant New York Compliant |
| Made in the USA | Yes |






Ruger AR-556 AR-15 5.56/223, M4 Flat Top, 16" Barrel, Flip Up Sights, 30rd
CVA Inc Hunter 450 Bushmaster Single-Shot Rifle
Ruger American Rifle Ranch 450 Bushmaster Bolt-Action Rifle with 3-9x40mm Riflescope
Stevens Model 320 Security Pump 12 Ga 18.5"