Description
CZ USA Sharp-Tail Color Case Hardened 20 Gauge 3in Side by Side Shotgun – 28in – An evolution of the wildly popular Ringneck, the Sharp-Tail is an entirely new action. Much smaller overall, it now features coil springs instead of leaf springs and sports the same color case-hardened finish. With a single selectable mechanical trigger and pistol grip, the Sharp-Tail is one the sharpest-looking side-by-sides on the market and has some important new features. Updated with new technology, the one-piece CNCed receiver now has independent floating firing pins, coil spring operated hammers and newly designed sears. This all equates to longer life and greater consistency. Turkish walnut stock Semi-beavertail forend style Black hard chrome barrel finish Single selectable trigger Manual safety
Specifications
| Gauge | 20 Gauge |
| Chamber | 3in |
| Capacity | 2 |
| Barrel Length | 28in |
| Lop | 14.5in |
| Finish | Color Case Hardened |
| Stock | Turkish Walnut |
| Choke | C, IC, M, IM, & F |
| Weight | 6.3lbs |
| Action | Side by Side |
| Color | Brown |
| Hand | Right |
| Overall Length | 45.75in |
| Product Line | Sharp-Tail |
| State Compliance |
California Compliant Washington Compliant Colorado Compliant New York Compliant |
| Stock Material | Wood |






Smith & Wesson M&P9 Shield M2.0 9mm Centerfire Pistol with No Thumb Safety
Smith & Wesson M&P 15 Sport 2 Optic Ready 5.56mm, 16" Barrel, Black, 30rd
Marlin 1895 Classic 45/70 Lever Action Rifle with Checkered Walnut Stock
Savage 93R17 FV 17 HMR Bolt Action Rimfire Rifle
Smith & Wesson Model 637 38 Special J-Frame Revolver
Radical Firearms RF-15 Socom 5.56mm AR-15 Rifle with 15-Inch FCR Free-Float Rail