Description
CZ USA Redhead Premier Gloss Black Chrome 20 Gauge 3in Over and Under Shotgun – 28in – The flagship of CZ’s over/under line, the tried-and-true Redhead also gets their new 1-piece CNCed receiver. In addition, it gets the same laser-cut checkering, solid mid-ribs, pistol grip and a classy white bead. The Redhead Premier is a true all-purpose shotgun, it’s just as comfortable to shoot at a sporting clays event as it is when chasing chukhar in the mountains. With a silver receiver and ejectors that kick out the spent shells automatically, the Redhead Premier is packed with features that can’t be found on another shotgun in its price range. This model features 20 Gauge, 6.9lbs, and a 28in Barrel. Silver satin chrome receiver finish Gloss black chrome barrel finish Turkish walnut stock Mechanical trigger Manual tang safety
Specifications
| Gauge | 20 Gauge |
| Chamber | 3in |
| Capacity | 2 |
| Barrel Length | 28in |
| Lop | 14.5in |
| Finish | Silver Satin Chrome Receiver & Gloss Black Chrome Barrels |
| Stock | Turkish Walnut |
| Choke | C & IC & M & IM & F |
| Weight | 6.9lbs |
| Action | Over Under |
| Hand | Right |
| Overall Length | 45.75in |
| State Compliance |
California Compliant Washington Compliant Colorado Compliant New York Compliant |






Benelli M4 H2O Titanium Cerakote Pistol Grip Ghost-Ring Sight, Rd 12 Ga, 5 rd
SCCY CPX-2 9mm Pistol with Black Frame and Crimson Trace Red Dot
Dickinson Arms Ranger 410 Gauge Single Shot Shotgun with 28 in Barrel