Description
CZ USA Hammer Coach Side by Side Shotgun -CZ’s hammer coach gun will make you think you’re “riding shotgun” from the moment you pick it up. Following in the tradition of the guns used by the stagecoach guards of the 1880’s, our newest cowboy gun features double triggers, 19th century color case-hardening, fully functional external hammers and 20″ barrels. Gloss black chrome barrel finish Dual triggers Manual tang safety Rebounding hammers Turkish walnut with Pistol Grip
Specifications
| Gauge | 12 Gauge |
| Chamber | 3in |
| Capacity | 2 |
| Barrel Length | 20in |
| Lop | 14.25in |
| Finish | Color Case Hardened Frame & Gloss Black Chrome Barrels |
| Stock | Turkish Walnut w/Splinter Forend |
| Choke | Fixed Cylinder |
| Weight | 6.7 lbs |
| Action | Side by Side |
| Hand | Right |
| Overall Length | 37.4in |
| State Compliance |
California Compliant Washington Compliant Colorado Compliant New York Compliant |






Smith & Wesson M&P9 Shield M2.0 9mm Centerfire Pistol with No Thumb Safety
Mossberg Maverick 88 12 Gauge All-Purpose Pump Shotgun
Ruger American Rifle 350 Legend with GoWild I-M Brush Camo Stock
Stoeger STR-9 Compact 9mm Striker-Fired Pistol