Description
CZ Bobwhite G2 SXS Black 20ga 3in Side By Side Shotgun – 28in – Back by popular demand – the updated version of CZ’s traditionally-styled Bobwhite, the G2 gets a CNCed receiver and modern internals that slim the action while increasing longevity and reliability. With double triggers and an English-style straight grip, quick choke decisions can be made on the fly. Finished in hardy black chrome from head to toe, the Bobwhite G2 will resist rust much better than a blued gun while still looking classy. Its 28in barrels are threaded for choke tubes and it ships with five flush chokes spanning from Cylinder to Full. Manual Tang Safety Straight English-Style Stock Includes 5 Chokes: C,F,IC,IM,M
Specifications
| Gauge | 20 Gauge |
| Chamber | 3in |
| Capacity | 2 |
| Barrel Length | 28in |
| Lop | 14.5in |
| Finish | Gloss Black Chrome |
| Stock | Straight English-Style |
| Choke | F,IM,M,IC,C |
| Weight | 6lb |
| Action | Side by Side |
| Hand | Right |
| State Compliance |
California Compliant Washington Compliant Colorado Compliant New York Compliant |






Ruger AR-556 AR-15 5.56/223, M4 Flat Top, 16" Barrel, Flip Up Sights, 30rd
CVA Inc Hunter 450 Bushmaster Single-Shot Rifle
Ruger American Rifle Ranch 450 Bushmaster Bolt-Action Rifle with 3-9x40mm Riflescope
Stevens Model 320 Security Pump 12 Ga 18.5"
Ruger American Rifle Ranch 350 Legend Bolt-Action Rifle w/ Raider Broadsword Camo Stoc
CVA Inc Scout TD 350 Legend Rifle with 20 inch Stainless Barrel
MAC 1014 SEMI AUTO SHOTGUNS