Description
Beretta A400 Xtreme Plus Black/Gray 12ga 3.5in Semi Automatic Shotgun – 28in – The Beretta A400 Xtreme Plus semi automatic shotgun is ideal for upland or waterfowl hunting as well as target shooting. The action gives fast follow-up shots and is equipped with built-in rails so you can easily mount optics. The unique Blink technology shoots 36% quicker than any other type of semiauto shotgun. Its synthetic stock combines Beretta’s Kick-Off system with an ultra-soft Micro-Core butt-pad to minimize recoil and is designed to recoil parallel to the cheek mount. The OptimaBore HP barrel’s finish offers superior resistance to the elements, including water, powder, sand, and salt spray. The A400 Xtreme Plus features Beretta’s exclusive Steelium Plus barrel, providing the best patterning possible from all hunting loads, along with further felt recoil mitigation. The barrel also utilizes a step rib with an integral mid-bead and fiber optic front bead, and lengthened forcing cones. Its stock features a soft comb, which reduces the felt recoil imparted to the shooter’s cheek even further. The A400 Xtreme Plus also has an enlarged loading port, extended charging handle/bolt release, and Aqua Technology which is a protective coating to withstand the harshest elements. 2-Position Crossbolt Safety
Specifications
| Gauge | 12 Gauge |
| Chamber | 3-1/2in |
| Capacity | 4+1 |
| Barrel Length | 28in |
| Finish | Dark Gray |
| Stock | Kick Off Mega & Kick Off 3 With Soft Comb |
| Choke | Optima HP Extended F, IM, M, IC, C |
| Weight | 7.4lbs |
| Action | Semi Automatic |
| Color | Black |
| Hand | Right |
| Overall Length | 49.2in |
| Sights | Fixed Fiber Optic With Steel Mid-Bead |
| State Compliance |
California Compliant Washington Compliant Colorado Compliant New York Compliant |
| Stock Material | Synthetic |






Heritage Rough Rider 22 LR Revolver with 4.75 inch Barrel and Civil War Grips
Savage Rascal Youth 22LR Bolt Action Rimfire Rifle with Red Stock
Smith & Wesson Model 637 38 Special J-Frame Revolver
Thompson Center TCR-22 22LR Rimfire Rifle with OD Green Stock and Threaded Barrel
Savage 93R17 FXP 17 HMR Bolt Action Rimfire Rifle Package with Scope
Ruger American Rifle Ranch .350 Legend Bolt-Action Rifle with AR-Style Magazine