Description
Mossberg 500 Hunting All Purpose Field Blued 12 Gauge 3in Pump Shotgun – With over 10 million sold and over 50 years in the field, the 500 shotgun is not only the most prolific and reliable shotgun in the world, it is also the most versatile shotgun platform available. It features dual extractors, positive steel-to-steel lockup, twin action bars, and an anti-jam elevator to ensure smooth operation. Ergonomic Top Safety Includes Gun Lock Vent Rib Barrel
Specifications
| Gauge | 12 Gauge |
| Chamber | 3in |
| Capacity | 5+1 |
| Barrel Length | 28in |
| Lop | 13.9in |
| Finish | Blued |
| Stock | Vented Recoil Pad |
| Choke | Accu-Set: IC, M, F |
| Weight | 7.5lbs |
| Action | Pump |
| Hand | Right |
| Overall Length | 47.5in |
| Sights | Dual Bead |
| State Compliance |
California Compliant Washington Compliant Colorado Compliant New York Compliant |
| Stock Material | Wood |






Savage Rascal Youth 22 Cal Bolt-Action Rimfire Rifle with Purple Stock
Beretta A400 Xtreme Plus Black 12 Gauge 3.5in Semi Automatic Shotgun - 30in
Savage Model 42 Takedown 22LR/410 Gauge Combination Gun
Savage 93R17 FVSS 17 HMR Stainless Bolt Action Rimfire Rifle