Description
Benelli Nova Mossy Oak Bottomland 20ga 3in Pump Shotgun – 26in – The Nova Pump field shotgun offers unsurpassed strength and weather resistance. The lightweight Nova Pump is offered in 12-gauge, 3-1/2-inch magnum and 20-gauge, 3-inch magnum. When everyone thought the pump-action shotgun couldn’t be improved, the Nova Pump field shotgun proved otherwise. Steel Skeletal Framework Over-Molded With High-Tech Polymer Forend Shell Stop Sutton Stock And Receiver Are Formed As One Solid Unit Compact Configuration Available In 20-Gauge Includes Standard IC, M, F, and Wrench Chokes
Specifications
| Gauge | 20 Gauge |
| Chamber | 3in |
| Capacity | 4+1 |
| Barrel Length | 26in |
| Finish | Mossy Oak Bottomland |
| Stock | Mossy Oak Bottomland |
| Choke | IC, M, F |
| Weight | 6.6lbs |
| Action | Pump |
| Hand | Right |
| Overall Length | 47.5in |
| State Compliance |
California Compliant Washington Compliant Colorado Compliant New York Compliant |






Marlin 1895 Classic 45/70 Lever Action Rifle with Checkered Walnut Stock
Kimber Micro 9 9mm Matte Black Carry Conceal Pistol with Green Fiber-Optic Front Sight
Thompson Center TCR-22 22LR Rimfire Rifle with OD Green Stock and Threaded Barrel
Keltec CMR-30 .22 WMR Semi-Automatic Rimfire Rifle
Mossberg SA-140 Turkey .410 Bore Semi-Auto Shotgun with Mossy Oak Bottomland Camo Finish
American 180, Tuned by Val Cooper, Excellent w/Extras